Ceremonia Drenażu Limfatycznego

Ceremonia drenażu limfatycznego polega na masowaniu okolic węzłów chłonnych przy wykorzystaniu technik przesuwania, przepychania i wyciskania, uzupełnionych o głaskanie, rozcieranie klasyczne (spiralne), rozcieranie segmentarne (koliste), ugniatanie przepychające i szczypcowe lub nożyce, uciski falujące oraz wyciskanie.

Rytuał przeprowadza się wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. To jedno z działań fizjoterapeutycznych wskazanych w leczeniu obrzęku limfatycznego różnego pochodzenia.]ego zadaniem jest usprawnienie krążenia limfy i przetoczenia jej w kierunku zdrowych tkanek. W ten sposób usuwa się obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne oraz chłonne. Drenaż imfatyczny to rodzaj specjalistycznego masażu wspomagającego odpływ chłonki z opuchniętych kończyn.

Przyczyną obrzęku może być uraz, stan zapalny lub nowotwór. Stosowanie technik przepychająco-tłoczących powoduje usprawnienie przepływu limfy w układzie, poprawia krążenie krwi, pomaga odprowadzać nadmiar wody z tkanek, likwiduje obrzęki.